Tri prekladateľské príležitosti, ktoré by ste v roku 2016 nemali premeškať

Tento článok som sa rozhodla výnimočne napísať po slovensky, keďže sa týka všetkých tých, ktorí študujú prekladateľstvo a tlmočníctvo a prekladajú a tlmočia do slovenčiny. Nie je to vôbec ešte tak dávno, čo som vo vysokoškolských laviciach sedela na praktických seminároch ja, a musím vám povedať, že keby som vtedy narazila na takýto článok, veľmi by mi pomohol a ušetril kopec času.

Popri štúdiu nášho odboru je totiž celkom vhodné (a ja som presvedčená, že aj zvládnuteľné) dávať o sebe ako o (budúcom) prekladateľovi vedieť do sveta. Vaše meno by vás po skončení školy malo pred(áv)ať, preto je každá akcia, pri ktorej pod svojím menom ukazujete svoje schopnosti, investíciou do vašej prekladateľskej budúcnosti. V tomto článku vám poviem o príležitostiach, ktoré by som si ako študentka PaT (prekladateľstva a tlmočníctva) nenechala v novom roku ujsť ja.

Prekladateľská univerziáda

Mnohí z nás už pri vypĺňaní prihlášky na PaT snívali o tom, že raz budú prekladať beletriu pre popredné vydavateľstvá. Tieto predstavy sa u väčšiny rozplynú počas prvých týždňov na vysokej škole, no to nechajme bokom. Cesta za týmto snom sa totiž celkom určite dá začať aj na tejto súťaži, keďže medzi víťazmi Univerziády v kategórii beletria si vydavateľstvá často hľadajú budúcich zamestnancov a spolupracovníkov.

Tí, ktorých ten umelecký preklad až tak neláka, o sebe môžu dať vedieť v ďalších dvoch kategóriách – odborný preklad a kritika prekladu, kde býva konkurencia často menšia a aj vyhliadky na zárobok po škole sú často omnoho priaznivejšie.

Čo musím urobiť: preložiť, čo ešte nebolo preložené, a súťažný zaslať preklad (ktorý spĺňa podmienky) do 15. 3. 2016

Čo získam:          

 • v prípade výhry finančnú odmenu (v každej kategórii tri ceny),
 • publikovanie prekladu v časopise Prekladateľské listy,
 • dostanete sa do povedomia odborníkov a ľudí „od fachu“,
 • pre víťazov sa organizuje podujatie, na ktorom získate skvelé kontakty.

Viac info: na oficiálnej stránke

Stáž na festivale animovaných filmov Fest Anča

Osobne som v preklade trošku viac „strelená“ smerom k seriálom, filmom a všeobecne k audiovízii, takže keď som ešte v roku 2014 videla výzvu pre študentov druhého stupňa PaT, zapojila som sa, hoci ponuka bola v prvom rade pre študentov UK, od ktorej som na míle vzdialená. Ako doktorandka som sa teraz posnažila, aby študenti PaT na našej UPJŠ mohli za účasť získať nielen dobrý pocit, ale aj patričný počet kreditov. Napriek tomu by som účasť na festivale odporúčala všetkým študentom aj bez tejto výhody.

V mojom prípade stáž zahŕňala najmä preklady rôznych článkov pre webstránku festivalu. Všetky odovzdané texty sa mi po korektúre rodeným hovoriacim (konkrétne Američanom) vrátili opravené. Veľmi veľa som sa naučila a, keďže presne v tejto oblasti som sa rozhodla špecializovať sa v preklade, získala som účasťou i niekoľko veľmi dobrých a stálych klientov, s ktorými spolupracujem dodnes.

Čo musím urobiť: do 15. 1. 2016 sa prihlásiť ako dobrovoľník na barbara@festanca.eu                                     ďalej sa riadiť pokynmi

Čo získam:

 • ak si študent PaT na UK alebo UPJŠ, potom kredity (na každej uni si to riešime inak, takže si treba vopred zistiť),
 • spätnú väzbu na preklady od rodeného hovoriaceho,
 • účasť na skvelom festivale,
 • kontakty v atraktívnej oblasti.

Viac info: na plagátiku tu a checkni si aj oficiálny web festivalu

Účasť na študentskej konferencii (napr. I<3DEAS)

Študentské konferencie sú najviacsuper vec na svete! Stretnete sa s ľuďmi podobného zmýšľania, porovnáte štúdium u nich a u vás, inšpirujete sa výskumami svojich rovesníkov, okúsite čaro vedeckých konferencií, odskočíte si napríklad do krásneho Brna, kde dáte pivko s kolegami spoluštudentmi… ak máte možnosť vyskúšať si účasť na nejakej študentskej konferencii, choďte smelo do toho.

V decembri som mala s kolegyňou možnosť sa takejto študentskej konferencie zúčastniť. Konkrétne nás privítali a pohostili práve v Brne na Masarykovej univerzite. Musím povedať, že sme boli celkovo nadšené a konferencia nás naozaj vedecky nakopla. Výsledky práce na podujatí prezentovali študenti, ktorí ukončili bakalárske a magisterské štúdium – poväčšine prezentovali odovzdané záverečné práce alebo plány svojich budúcich prác, našli sa aj takí, ktorí odprezentovali jednoducho niečo, čo ich osobne zaujíma. Mnohých z nich kariéra vo vysokom školstve vôbec neláka, ale pre tú srandu sa na konferenciu dali a stálo to za to. Prekvapilo ma, koľko talentu skrývajú katedry anglistiky a amerikanistiky a ako dobre sa vedia študenti prezentovať. Pre niektorých to bola dokonca generálka pred štátnicami (ktoré majú v Brne dvakrát do roka).

Ak patríte medzi tých, ktorí majú s napísaním práce problém a zastavili sa už niekde pri výbere témy, odporúčam aj pasívnu účasť na takejto konferencii – nakopne vás to, lebo výskum sa dá naozaj robiť na veľmi zaujímavé témy. Obzvlášť podnetné sú vždy diskusie, kde vám účastníci kladú otázky ohľadom toho, čo ste prezentovali. Neraz vám vnuknú nápad, ako poňať problematiku lepšie, často ponúknu celkom nový pohľad na vec, ktorý vám chýba, lebo už nemáte od skúmaného odstup.

Študentských konferencií je viacero, poobzerajte sa okolo seba a neváhajte navštíviť i iné školy – čím ďalej, tým lepšie. Prijímajte výzvy, dajte sa aj na konferenciu v cudzom jazyku, v ktorom sa snažíte zdokonaliť, či tam, kde viete, že vás budú počúvať múdre hlavy.

Čo musím urobiť: prihlásiť sa s nejakým abstraktom (ideálne k niečomu, čo ste napísali alebo plánujete v blízkej budúcnosti napísať, prípadne o niečom, o čom budete schopní pripraviť prezentáciu) do istého dátumu          

Čo získam:               

 • účasť na konferencii (a šplhnete si trošku u vyučujúcich a školiteľa:), pri štúdiu niektorých odborov za to dokonca dostanete aj kredity (zvyčajne ako za voliteľný predmet),
 • spätnú väzbu kolegov a rovesníkov – úžasné podnety,
 • perfektný výlet,
 • kontakty.

Viac info: sledujte facebookovú stránku klubu Escape, ktorý organizuje konkrétne konferenciu I<3DEAS, prípadne si vyhľadajte študentské konferencie na Googli

 

Milí študenti tlmočníctva a prekladateľstva,

do nového roku vám prajem všetko najlepšie, veľa úspechov v škole a aj mimo nej (lebo tie sa, povedzme si na rovinu, rátajú po skončení štúdia za viac bodov). Ak vám môžem dať do vášho štúdia a do nového roku jednu radu, potom je to táto: Robte čo najviac vecí, lebo teraz máte čas, energiu, čerstvú hlavu a skvelé nápady.

Zapájajte sa do mimoškolských aktivít, choďte do klubov, navštevujte podujatia, buďte otvorení dobrovoľníctvu a stážam a každej dôstojnej práci, ktorá sa týka vášho odboru. Všade sa správajte zdvorilo a slušne, buďte pokorní a nazbierajte si „do vačku“ čo najviac kontaktov. Nikdy neviete, čo sa vám v budúcnosti zíde. V našom povolaní to platí trojnásobne.

Šťastný nový rok 2016!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s